Půjčovna a prodej svatebních šatů Praha

 

Každý koho teprve čeká jeden z nejkrásnějších a nejnezapomenutelnějších dnů v jeho životě, často neví, co přípravy na svatbu a svatba samotná obnáší. Máme pro vás několik rad, které vás na to připraví.

 

Předsvatební a svatební zvyky a obyčeje:

 

Zásnuby

 

Zásnuby jsou v dnešní době, především v křesťanských rodinách, významným obřadem a událostí.

Snoubenci si před žehnací modlitbou dávají příslib spojený s výměnou zásnubních prstenů a jiných darů. Podle tradice by měla svatba být do roka a do dne po zásnubách.

 

U většiny lidí, a také u těch kteří nejsou křesťansky zaměření, je darování zásnubního prstenu spojeno s žádostí o ruku. Místo a způsob, jakým muž žádá ženu o ruku, není standardně specifikovaný.

 

Svatební oznámení a pozvánka na svatbu

 

Svatba je důvodem k tomu, aby si snoubenci nechali vytisknout svatební oznámení, doplněné pozváním ke svatební tabuli. Svatební pozvánka se většinou rozesílá poštou. Je ale možné také osobní pozvání. Jedná se o pěkný zvyk, při kterém snoubenci obcházejí příbuzné, přátele a sousedy a nabízejí jim takzvané zvací koláčky. Ty by měly být nejméně ze tří různých náplní. Svatební koláčky se pečou a roznášejí několik týdnů před svatbou.

 

Loučení se svobodou

 

Loučení se svobodou vychází ze starého obyčeje, kdy se svobodní přátelé ženicha a nevěsty sešli u nich doma a připravovali výzdobu na svatební den. V dřívějších dobách se stavěla i májka. Při této příležitosti se tančilo, zpívalo a popíjelo.

V současnosti oba snoubenci vyrážejí odděleně se svými přáteli do restaurací a barů a zapíjejí svobodu.

 

Svatební den

 

Všeobecně je rozšířeno, že v den svatby se hosté scházejí jak u ženicha, tak u nevěsty. Poté přijíždí ženich se svými rodiči a dalšími svatebčany do domu nevěstiných rodičů.

Nevěstě oblékají svatební šaty kamarádky nebo příbuzné.

Někde se setkáváme s tím, že ženich musí nevěstu za peníze vykoupit od příbuzných a kamarádů.

Před samotným svatebním obřadem je zvykem, že snoubenci poděkují rodičům partnera za jeho vychování a požádají je o požehnání. Tento zvyk se opět více dodržuje v křesťansky zaměřených rodinách.

 

Rozbíjení talíře

 

Původ tohoto zvyku můžeme vysvětlit hned několika způsoby. Za prvé, že střepy přinášejí štěstí a za druhé, společným zametáním novomanželé prokazují vůli spolupracovat  a ukazují tak, že jejich manželství bude harmonické.

 

Přenášení přes práh domu

 

Ženich přenáší nevěstu přes práh domu proto, aby oklamal zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají dům. Další význam symbolizuje začátek nového života.

 

Přípitek

 

Přípitek patří mezi slavnostní náležitosti svatby a obyčejně se ho zhostí nejstarší osoba na svatbě.

 

Únos nevěsty

 

Symbolizuje odloučení nevěsty od rodičů a přechod k nové rodině. Během svatební hostiny unesou přátelé novomanželů nevěstu. Pokud ji ženich nenajde, platí výkupné. Zadarmo to není ani pokud ji najde. Většinou se totiž nevěsta unese do jiného restauračního zařízení a ženich poté musí uhradit veškerou útratu. Je tedy jasné, že by ženich měl mít svou nevěstu během svatby neustále na očích.

 

Svatba během které se různé zvyky konají je pestrá, humorná a nezapomenutelná. Alespoň některé zvyky a obyčeje by na každé svatbě neměly chybět.

 

Důležité svatební doplňky

 

Aby Váš svatební den byl opravdu dokonalým, nestačí mít pouze bezchybné svatební šaty. Pro to, aby vše bylo opravdu perfektní je potřeba zaměřit se i na zdánlivé maličkosti, jako jsou svatební doplňky a svatební šperky. Je velkou chybou, které se často nevěsty dopouštějí, když všechnu energii a péči věnují pouze výběru vysněných svatebních šatů a na to ostatní zapomínají.

 

Svatební boty

 

Jedním z nejdůležitějších doplňků každé nevěsty jsou svatební boty. Jejich výběr je důležitý ze dvou hledisek. Za prvé by měly doplňovat svatební šaty tak, aby vytvářely jednolitý celek, přičemž je důležité, aby barva bot byla ve stejném barevném provedení jako šaty. A za druhé je důležité vybrat si takové svatební boty, ve kterých se nevěsta bude cítit dobře. Svatební boty zkrátka musí být hezké, pohodlné a musí ladit k šatům.

 

Svatební závoj

 

Významným doplňkem svatebních šatů je také svatební závoj. Svatební závoj se tradičně používal k tomu, aby nevěstě zahaloval tvář a jedině ženich měl výhradní právo závoj pozvednout a nevěstu políbit. Svatební závoj dříve býval neoddělitelnou součástí svatebních šatů, ovšem v poslední  době  bývá nahrazen různými vlasovými doplňky a ozdobami. Tyto svatební ozdoby jsou poměrně jednoduché a nenáročné na úpravu. Ovšem je dobré si uvědomit, že svatební závoj v sobě nese určité romantično a doslova nevěstu při svatebním dni zahaluje pod roušku očekávání, a to je, jak pro nevěstu tak pro ženicha, pocit nenahraditelný.

 

Svatební kytice

 

Dalším doplňkem každé nevěsty je svatební kytice, která by se rovněž měla nést v podobném duchu jako svatební šaty. Ideální je volit takové květiny, které má nevěsta ráda.

 

Svatební šperky

 

Pro každou nevěstu jsou jedněmi z nejdůležitějších doplňků svatební šperky. Svatební šperky se musí k nevěstě hodit a nevěsta se s nimi musí cítit dobře. Šperky zásadně vybíráme až poté, kdy máme vybrané svatební šaty. Na základě vzhledu šatů potom volíme vhodné svatební šperky. Díky tomu nám výrazné svatební šperky mohou jednoduché a nezdobené svatební šaty obohatit a dodat jim potřebný šmrnc. Jestliže však má nevěsta výrazné šaty, není třeba to se svatebními šperky přehánět. Při výběru vhodných šperků dbáme také na počet šperků. Není totiž vhodné, aby nevěsta vypadala jako vánoční stromeček.

 

Svatební dary jsou další velmi důležitou součástí každé svatby. V současné době většina lidí volí jako svatební dar peníze. Toto rozhodnutí je velmi praktické a moderní, protože svatebčasné si mohou za peníze koupit co potřebují. Dát peníze jako svatební dar je mnohem výhodnější, než dostat několik rychlovarných konvic, 3 sady nádobí a pár osobních vah. Pokud tedy zvolíte peníze jako svatební dar, určitě tím nic nezkazíte.